Książki nowości

Uratować niewinnych

Wykonywana praca zawsze wiąże się z odpowiedzialnością. W zależności od stanowiska i charakteru danego zawodu, przybiera ona różny rozmiar i wiąże się z różnego rodzaju konsekwencjami. Tą o największej wadze i szczególnie obciążającą psychicznie zarazem jest odpowiedzialność za życie innych osób. Takie przeświadczenie występuje między innymi u lekarzy, prawników i policjantów sprawiając, że poszczególnych przypadków nie postrzega się wyłącznie w kategoriach zawodowych sukcesów i porażek, ale walki o byt lub lepsze jutro innych osób. Doskonale przekonała się o tym Maria Byszewska, główna bohaterka książki pod tytułem „Pod powierzchnią” autorstwa Anny Dembskiej.

Chronić za wszelką cenę

Byszewska pełni funkcję komisarza, budując swoją pozycję w tym zdominowanym przez mężczyzn środowisku. Gdy porwany zostaje czteroletni Kacper, kobieta rozpoczyna śledztwo, które samo w sobie stanowi wyzwanie. Nieoczekiwanie, kilka dni później na terenie Płocka ofiarą zaginięcia staje się kolejny mały chłopiec, tym razem Maks Gajewski. To wystarczy, by na mieszkańców padł blady strach, a rodzice pozostałych dzieci odchodzili od zmysłów obawiając się, że ich pociechy będą następne. Opinia publiczna i media są przekonane o tym, że te dwie sprawy są ze sobą powiązane, podczas gdy policja nie jest w stanie jednoznacznie tego potwierdzić.

Na tropie

Maria Byszewska znajduje się w samym epicentrum potwornych wydarzeń, spotykając się z rozpaczą rodzin, presją społeczeństwa i arogancją innych osób zaangażowanych w sprawę. Nie pomagają jej również głodne sensacji media, które nakręcają spiralę strachu i paranoi, w której stopniowo pogrąża się Płock. Stres, niepokój i lęk przed popełnieniem błędu towarzyszą jej w trakcie wykonywania pracy. Prywatnie z kolei martwi się o swojego syna. Czy to aby nie zbyt wiele, jak dla jednej kobiety? Byszewska nie może się nad tym zastanawiać, bo zwyczajnie brak jej na to czasu. Poza tym, ciąży na niej zbyt wielka odpowiedzialność, by mogła pozwolić sobie chociażby na najdrobniejszą pomyłkę. Czy stanie na wysokości zadania i uda jej się odnaleźć chłopców? „Pod powierzchnią” to książka inspirowana wydarzeniami przedstawionymi w serialu emitowanym przez telewizję TVN. Stanowi ciekawe uzupełnienie tego, co można zobaczyć na ekranie i trzyma czytelnika w napięciu do ostatnich stron.

Anna Dembska, autorka, to polska pisarka, która pracuje z zespołem scenarzystów w stacji telewizyjnej TVN, gdzie tworzy wątki do wielu popularnych produkcji. Opublikowała już takie książki, jak: „Diagnoza. Osaczenie”, czy „Diagnoza”.